FANDOMŻegnaj mi Rosjo niedomyta • Wiersz • Michaił Lermontow • przeł. Electron PL
Żegnaj mi Rosjo niedomyta
Wiersz
Michaił Lermontowprzeł. Electron PL
Uwagi tłumacza: przekład z języka rosyjskiego.
Autor Michaił Lermontow w 1837 napisał wiersz Śmierć poety, w którym oskarżał koła polityczne Rosji o śmierć Puszkina; został za to zesłany na Kaukaz, gdzie Rosja toczyła wojnę z buntującą się lokalną ludnością. Śmierć poety podobnie jak inne utwory dramatyczne oraz rosnąca popularność innych jego wierszy, zrobiła z niego najważniejszego poetę rosyjskiego w latach bezpośrednio po śmierci Puszkina, z trwającym przez stulecia wpływem na całą rosyjską literaturę. W 1840 za pojedynek z synem francuskiego ambasadora został przez sąd wojenny powtórnie skazany na zsyłkę na Kaukaz. Tam zginął w pojedynku zaaranżowanym przez carską policję. Wiersz Żegnaj mi Rosjo niedomyta powstał prawdopodobnie w tym okresie.

Pruszkowski-Na zesłanie.jpg

Obraz Witolda Pruszkowskiego "Na zesłanie"

Żegnaj mi Rosjo niedomyta[1]

(tytuł oryginału - ros. "Прощай, немытая Россия")


Żegnaj mi Rosjo niedomyta,
Kraju niewolnych, kraju panów,
I wy mundury tak błękitne[2],
I ty narodzie im sprzedany.

Być może za Kaukazu grzbietem,
Skryję się choć od carów twoich,
Od oczu waszych wszechwidzących,
Od uszu waszych wszechsłyszących.


Przypisek tłumacza

  1. Większość innych polskich tłumaczeń tego wiersza przekłada słowa jego tytułu jako "Żegnaj mi Rosjo nieumyta". Tym niemniej słowa te mogą być też rozumiane tak jak w tym przekładzie. A w szerszym sensie jako coś niedorobionego, nie doskonałego, z wieloma wadami.
  2. Niebieskie mundury nosili carscy żandarmi.Zobacz też ten tekst w innych językach:

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki